Waloryzacja kontraktów drogowych wzrośnie do ok. 25 proc. PRD Nowogard S.A. jako pierwsza firma w Polsce podpisała aneks

To ważna decyzja dla branży drogowej i efekt wieloletnich starań naszej spółki o dostosowanie kontraktów do realiów rynkowych. Skorzystają na niej zarówno wykonawcy, jak i Skarb Państwa – powiedziała Katarzyna Łazarz-Brzezińska, wiceprezes PRD Nowogard S.A., podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Infrastruktury .

Wieloletnia walka o sprawiedliwe zasady
PRD Nowogard S.A. od kilku lat konsekwentnie zwracało uwagę na problem niewystarczającej waloryzacji kontraktów drogowych. Firmy realizujące inwestycje podpisywane w okresie pandemii COVID-19, a następnie wykonywane w czasie gwałtownych wzrostów cen wywołanych m.in. wojną w Ukrainie, zostały postawione w niezwykle trudnej sytuacji.

Dynamiczny wzrost kosztów materiałów budowlanych, paliw, energii i pracy sprawił, że wykonawcy musieli pokrywać wielomilionowe różnice z własnych środków. Dotychczasowy limit waloryzacji na poziomie 15 proc. wartości kontraktu nie rekompensował rzeczywistych wzrostów kosztów realizacji inwestycji.

Dodatkowe 2 miliardy złotych dla rynku
1 czerwca 2026 r. wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec poinformował o przeprowadzeniu jednorazowej waloryzacji obowiązujących umów o około 10 punktów procentowych. Oznacza to wzrost poziomu waloryzacji do około 25 proc. zaakceptowanej kwoty kontraktowej netto.

Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Infrastruktury, rozwiązanie obejmie 67 zadań drogowych o łącznej długości 855 km. Do wykonawców i podwykonawców realizujących inwestycje drogowe trafi około 2 mld zł, co ma pomóc w zrównoważeniu skutków bezprecedensowych wzrostów kosztów z ostatnich lat.

Pierwszym przedsiębiorstwem, które podpisało aneks uwzględniający nowe zasady waloryzacji, jest PRD Nowogard S.A. – lider konsorcjum odpowiedzialnego za budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Dargobądz–Troszyn.

Korzyści dla firm i państwa
W briefingu prasowym Ministerstwa Infrastruktury uczestniczyły Katarzyna Łazarz-Brzezińska, wiceprezes PRD Nowogard S.A., oraz Barbara Dzieciuchowicz, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

– Cieszę się, że kilkuletnie wysiłki PRD Nowogard S.A. na rzecz zwiększenia poziomu waloryzacji przyniosły pozytywny efekt. Jako firma apelowaliśmy w tej sprawie do premiera i ministrów, informowaliśmy o niej parlamentarzystów, samorządy, organizacje branżowe i opinię publiczną. Doprowadziliśmy do tego, że problem został dostrzeżony, poddany debacie publicznej i poważnie potraktowany przez rządzących. Na decyzji Ministerstwa Infrastruktury skorzystają wszyscy. Waloryzacja to nie tylko kwestia stabilności i dalszego rozwoju polskich firm drogowych, szczególnie średnich przedsiębiorstw, za którymi nie stoi międzynarodowy kapitał. To również realne oszczędności dla Skarbu Państwa, któremu groziły kosztowne procesy sądowe związane z roszczeniami wykonawców dotyczącymi nadzwyczajnych, niepokrytych kosztów realizacji inwestycji – podkreśla Katarzyna Łazarz-Brzezińska.

Decyzja Ministerstwa Infrastruktury stanowi ważny sygnał dla całej branży budowlanej. Pokazuje, że dialog pomiędzy administracją publiczną a wykonawcami może prowadzić do rozwiązań, które stabilizują rynek, chronią miejsca pracy i pozwalają sprawnie realizować strategiczne inwestycje infrastrukturalne.